Vážení zákazníci, poslední zásilky v roce 2024 budou expedovány 20.12.2024. Poté se Vám budeme věnovat od 2.1.2025. Děkujeme a přejeme hezké Vánoce a šťastný nový rok!

Barfování vs. za studena lisované granule

Barfovat, nebo krmit granulemi? To je věčná otázka psích páníčků. Odpověď na tuto otázku se většinou odvíjí od jejich pohodlnosti. Barfování je totiž neodmyslitelně spjaté s přípravou vyvážené stravy, což zabere i několik desítek minut. Někteří možná připravují krmení každý den, ale velmi často si na to páníčci vyhradí jeden den 1-3x měsíčně a napytlíčkují si jednotlivé krmné dávky, které pak zamrazí. Oproti tomu granule jen nasypete a za pár vteřin má chlupáč večeři ve své misce. Jak to ale je? Je lepší barfovat, nebo krmit granulemi? A dá se barf vůbec s granulemi kombinovat? Pojďme se na to podívat.

Co je barfování

barfBarfování je krmná metoda, při níž podáváte pejskovy zpravidla syrové, nijak nezpracované suroviny. Cílem barfu je návrat domácích mazlíčků k přirozenému způsobu stravování. Vychází z anglického Born Again Raw Feeders či Bone And Raw Feeding. Přesný původ slova BARF není úplně známý a výkladů má více.

Jenže aby se váš hafan mohl oddávat přirozenější formě krmení, bude vás to něco stát. Primárně místo v mrazáku. Na teple by vám syrové maso moc dlouho nevydrželo. Že je syrové maso základním prvkem barfu ví asi každý. Jenže to není jen o mase.

Správně by měla jedna porce psího jídla obsahovat:

    • 60–80 % masa (svaloviny), a z toho cca 10 % vnitřností
    • 10–20 % kostí (pro obroušení zubního plaku) u dospělého psa 
    • pro zpestření můžete přidat nějakou tu přílohu -  zeleninu, ovoce, rýži, vločky, těstoviny či jiné obilniny
    • pro ozvláštnění trochu doplňků - olejů, minerálních přípravků, vitamínů, bylinek


    kosti nikdy nesmí být vařené ani jinak tepelně upravené


    Miska psího gurmána pak může obsahovat třeba:

    • kuřecí maso, králičí maso, avokádo, dýni, vajíčko, okurku
    • lososa, krevety, mrkev, jablko, ledvinky, batáty
    • hovězí maso s morkovou kostí, játra, dršťky, brusinky, brokolici, špenát, vejce

    Ovšem toto je jen inspirace, pokud máte čas si s psím krmením vyhrát a pokud si váš hafan potrpí na ovoce a zeleninu. Víme, že spousta pejsků se s ovocem a zeleninou příliš nekamarádí.

    Jak přejít z granulí na barf nebo opačně?

    barf-vs-granuleUrčitě ne jednorázově z ničeho nic. Zažívání vašeho pejska je zvyklé určitým způsobem fungovat s konkrétními potravinami. Náhlá radikální změna by jeho bříško mohla rozhodit a způsobit mu nepříjemné bolení završené nežádoucím úklidem.

    Ať už přecházíte ze jednoho na druhé, nebo opačně, mějte na mysli, že tady neplatí stejné pravidlo, jako při přecházení ze starých granulí na nové. Na prokládání granulí masem a opačně tedy zapomeňte. Granule mají odlišný proces trávení než syrové maso a pokud se tyto dva typy krmení smíchají, žaludek i trávicí systém vašeho pejska. Ideální je tedy jeden den dát starou dávku krmení a druhý už rovnou novou. Pokud krmíte 2x denně, pak můžete večer dát původní krmení a ráno už nové.

    Můžu kombinovat barf a granule?

    Ano, můžete. Bude se vám to hodit zejména, pokud budete v době jídla na výletu, návštěvě, nebo krátkodobě na hlídání. V těchto chvílích asi nevytáhnete z cestovní ledničky misku s připraveným barfem. Nojo, ale po jakých granulích sáhnout? Ideálně po nějakých přírodních, holistických nebo za studena lisovaných granulích. Za studena lisované granule pro psy jsou za nás nejpřívětivější formou jako doplněk k barfu. Ne nadarmo se jim totiž přezdívá sušený barf. Granule během lisování při nízké teplotě neztratí téměř žádné živiny a tím pádem se hodně blíží tomu, jako by váš mazlíček baštil syrovou stravu. Rozhodně mnohem více než klasické extrudované granule.

    Kromě zachování živin se granule pro psy animALL mohou pyšnit i velkou rozmanitostí. V jedné porci tak pejsek najde maso, ovoce, zeleninu, bylinky i vitamíny. Schválně, inspirujte se tím, co je na denním menu v jednotlivých příchutích:

    16255_hypoalergenni-granule-pro-psy-monoprotein-animall-fish-sweet-potato

    Ryba & Batáty

    losos, batáty, lněné semínko, jablka, hrášek, játra, mrkev, lososový olej, pivovarské kvasnice, brusinky, mořská řasa, petržel, rozmarýn, kopřivy, heřmánek, šalvěj, tymián, koriandr, listy pampelišky, řeřicha, medvědí česnek

    16252_bezlepkove-granule-pro-psy-animall-beef-duck

    Hovězí & Kachna

    hovězí, kachna, pstruh, řepa, hrášek, jablka, mrkev, játra, vejce, mořská řasa, extrakt ze zeleného čaje, yucca schidigera, oregano, majoránka, šalvěj, tymián

    16249_hypoalergenni-granule-pro-psy-animall-reindeer-duck

    Sob & Kachna

    sob, kachna, pstruh, řepa, jablka, lněné semínko, játra, pivovarské kvasnice, mrkev, petržel, rozmarýn, kopřivy, heřmánek, šalvěj, tymián, koriandr, listy pampelišky, medvědí česnek

    16258_bezlepkove-granule-pro-psy-animall-chicken-trout

    Kuře & Pstruh

    kuřecí, pstruh, řepa, škvarky, jablka, játra, hrášek, pivovarské kvasnice, vejce, mořská řasa, petržel, rozmarýn, kopřivy, heřmánek, šalvěj, tymián, koriandr, listy pampelišky, medvědí česnek