Jak se starat o psa v létě

Většina pejsků léto miluje – slunečné počasí, víkendy na zahradě, dlouhé procházky a hraní ve vodě. Vysoké letní teploty pro ně ale také mohou představovat velké nebezpečí. Je proto potřeba vědět, jak se o psa v horku starat, abyste si léto užili naplno a bez zbytečných návštěv veterináře. 

Jak pečovat o pejska během horkých letních dnů?

  • Pamatujte na dostatek hydratace
  • Vyhněte se procházkám v největším vedru
  • Hrajte si v blízkosti vody
  • Chraňte pejska před klíšťaty a dalšími parazity
  • Nenechávejte psa v autě
  • Nahraďte granule konzervami s vlhkým krmivem
  • Sledujte, zda pes nejeví symptomy úpalu či úžehu

Spousta, spousta vody

Ať se psem zrovna odpočíváte na zahradě, nebo vyrážíte na výlet, je velmi důležité, aby měl neustále k dispozici čerstvou, studenou vodu. Na procházku nebo výlet autem s sebou snadno můžete vzít cestovní misku, případně postačí běžná miska a láhev vody. 

Pokud je navíc ponořen do hry nebo jste na cestách, je potřeba dělat pravidelné přestávky, při kterých ho pobídnete k tomu, aby se napil. Dejte si ale pozor, aby pes nevypil příliš velké množství vody najednou (proto jsou důležité pravidelné přestávky). To by totiž mohlo vést ke zvracení, které dehydrataci jen zhorší.

Ledové mňamky

Skvělým způsobem, jak pejskovi dopřát hydrataci a trochu ho zchladit, jsou dobroty zamražené v kostce ledu. Můžete jednoduše vytvořit ledové kostky, ve kterých jsou schované oblíbené pamlsky, zmražené kousky jablek, případně vytvořit nanuk z kuřecího vývaru. 

Procházky s rozmyslem

Pobytu venku se ani v horkém počasí nevyhnete, a pokud nemáte vlastní zahradu, pak vás pravděpodobně čeká procházka po chodníku nebo silnici. Tyto povrchy se ale během teplých slunečných dnů zahřívají na neuvěřitelné teploty, které mohou rychle spálit tlapky vašeho pejska. Snažte se proto dodržovat jednoduché pravidlo – pokud je povrch příliš horký pro vaše ruce nebo bosé nohy, je horký i pro psy. 

Místo rozpálených chodníků a silnic můžete zvolit lesní cestu, která je zastíněná stromy, nebo vyrazit na procházku v blízkosti potoka, kde se pejsek může pravidelně zchladit. Delší procházky je také lepší plánovat na ráno nebo večer, kdy je nižší teplota, a v největších vedrech absolvovat jen ty nejnutnější. 

Hraní ve vodě

Omezit procházky během dne je sice rozumné, ale váš pes to tak vidět nemusí. Každý den totiž potřebuje určité množství fyzické aktivity, která ho stimuluje. A jen těžko mu budete vysvětlovat, že by měl za míčkem běhat o něco pomaleji. Skvělou alternativou je proto hraní ve vodě nebo u vody, kde se může pes zchladit, kdykoliv uzná za vhodné

Ideální je například dětský bazének, ale klidně také rybník, jezero či potok. Pokud nemáte nic z toho k dispozici, mějte alespoň připraven rozprašovač s čistou, studenou vodou, kterou můžete psa rychle osvěžit, když se začne příliš zahřívat.

Plavání může pejska vyčerpat

Dávejte ale pozor, aby se pes moc neutahal. Plavání je totiž náročný pohyb, obzvlášť pro menší plemena, a pejska může velmi rychle unavit. Je proto nutné, aby se mohl buď z vody dostat kdykoliv sám, nebo jste mu byli připraveni hned pomoci.

Péče o pokožku a srst

Možná vás napadá, že byste svému pejskovi měli na léto dopřát krátký sestřih, aby ho všechna ta srst nepřehřívala. To ovšem, pro mnohé dost možná paradoxně, není pravda. Zatímco v zimě chlupy vašeho psa chrání před chladem, v létě naopak udržuje chladnější vzduch v blízkosti kůže. Výrazné stříhání nebo holení vaše mazlíčka tak narušuje jeho schopnost termoizolace a nepomůže mu. 

Místo stříhání mu stačí pravidelné vyčesávání vypadaných chlupů, které se zachytávají v srsti a skutečně mohou pejska přehřívat. Zabráníte tím také zacuchávání chlupů, které je při letních procházkách a outdoorových aktivitách velice časté.

Ochrana psa před parazity

Léto s sebou přináší hrozby v podobě blech, klíšťat a dalších parazitů. Myslete proto na ochranu pejska před jejich útoky a pravidelnou kontrolu jeho srsti. Antiparazitika seženete v různých formách od pipet a obojků přes tablety, spreje a šampony až po ultrazvukové odpuzovače. Všechny mohou být velice efektivní, záleží jen na tom, co vašemu psovi vyhovuje. 

Pozor na horká auta

Nikdy, nikdy, ani když si potřebujete jen na chvilku odběhnout, nenechávejte psa samotného v zaparkovaném autě. I ve dnech, kdy se vám počasí nezdá tak extrémní, se teplota v autě může vyšplhat do závratných – a nebezpečných – výšin

Při venkovních teplotách kolem třicítky dosáhne interiér auta zaparkovaného na přímém slunci klidně 75 stupňů Celsia. A jistě rozumíte tomu, že v takových teplotách pootevřené okénko nehraje prakticky žádnou roli. Pes je navíc na vysoké teploty citlivější než lidé a jeho organismus si s nimi jednoduše neporadí. Rychle dochází k nevolnosti, úpalu, poškození mozku a pobyt v autě může pro vašeho pejska být i fatální. 

Cestování v autě se psem

Jiná situace je cestování se psem v autě. To pro něj není tak nebezpečné jako pobyt v horkém zaparkovaném autě, ale přesto je potřeba dávat pozor na jeho bezpečnost. Udržujte ho v chladu pomocí chladicí podložky (případně kolem něj poskládejte ledové obklady zabalené do ručníků). Na okna umístěte sluneční clonu, mějte po ruce rozprašovač s čistou vodou a pravidelně zastavujte a nechte psa se napít.

Pokud není pes na cestování autem zvyklý, může to u něj vyvolávat úzkost. A už tato nepříjemná situace sama o sobě stačí k tomu, aby se zadýchal. Ve spojení s horkem to může představovat opravdu velkou zátěž. Snažte se proto udělat pejskovi cestování co nejpohodlnější a nejméně stresující. 

Úprava stravy

Pejsci mohou v létě mít menší chuť k jídlu, stejně jako většina lidí. Pokud je to i případ vašeho čtyřnohého miláčka, neváhejte a přizpůsobte mu jeho jídelníček. Místo menšího množství velkých porcí mu pravidelně nabízejte několik menších, zařaďte lehce stravitelné druhy masa, jako je kuřecí, kachní, králičí nebo rybí maso, a obohaťte jeho stravování o čerstvé suroviny včetně zeleniny a ovoce. 

Během horkých dnů pro vašeho psa nemusí být zrovna lákavá miska plná suchých granulí. Pokud je nechce jíst, zkuste je alespoň částečně nahradit vlhkým krmivem, a to buď konzervami, nebo granulemi namočenými v masovém vývaru. Krmivo můžete také doplnit mraženými pochoutkami. 

Jak poznat úpal nebo úžeh u psa

Během horkých letních dnů se i přes veškerou vaši snahu může stát, že se pejsek začne přehřívat. To může vést – stejně jako u lidí – k úpalu nebo úžehu. A to je pro psy přirozeně velmi nebezpečné. Je proto potřeba znát příznaky přehřátí u psa a vědět, na co si v létě dát pozor. 

Příznaky úpalu nebo úžehu

Jedním z prvních příznaků, kterých si můžete všimnout, je lapání po dechu. Psi se ochlazují dýcháním, a když se jejich jazyk zvětšuje do šířky a délky, je to znamení, že se snaží odvádět více tepla. Dalším signálem je jejich celkové rozpoložení. Pokud pes začne během procházky nebo hry zničehonic zpomalovat a neprojevuje žádnou radost, je čas na pauzu. 

Také uši a ocas pejska toho hodně prozradí. Když jsou uši vztyčené a ocas se vrtí, je pes v pořádku. Pokud ale zničehonic začne uši klopit a stahovat ocas dolů, je načase zbystřit a věnovat pozornost dalším symptomům. 

K pokročilejším příznakům pak patří zvracení, průjem a náhlá dezorientace v prostoru. Pokud pes působí zmateně, sotva se drží na nohách, neovládá své vyměšování a je letargický, je nutné okamžitě zasáhnout.

Co dělat při úpalu/úžehu u psa

Pokud si všimnete příznaků úpalu nebo úžehu, které jsme uvedli výše, okamžitě zasáhněte. Přesuňte pejska do chladnějšího nebo alespoň stinného prostředí a nabídněte mu malé množství studené (ne ledové) vody. 

Pomocí rozprašovače nebo mokrých ručníků mu navlhčete kritické oblasti, jako je hlava, krk a břicho. Vyhněte se ale ledovým teplotám, které by způsobily stažení cév a paradoxně proces zpomalily. K postupnému ochlazování můžete použít například větrák. 

Sledujte, jestli teplota pejska klesá. Normální teplota u psů se pohybuje okolo 38,3–39,3 °C. Jakmile pejska dostanete na 39,4 °C, přestaňte ho ochlazovat, abyste se naopak vyhnuli hypotermii. V ideálním případě rovnou kontaktujte veterináře a konzultujte s ním, jak postupovat dál.