Přesrsťování na podzim aneb jak zvládnout línání
Podzim si každý páníček určitě spojí s přesrsťováním svého chlupátého miláčka, a tím pádem i všudypřítomnými chomáči chlupů. Pojďme se společně podívat na to, co línání pejskům přináší, jestli ho můžete ovlivnit a jak jim v tomto období pomoci.
Doma nebo na zahradě?
Prvním kritériem, které ovlivňuje intenzitu línání, je prostředí, ve kterém pejsci žijí. Pokud váš pes tráví většinu času venku na zahradě a doma se objeví jen zřídka, je pravděpodobné, že u něj proces přesrsťování bude mnohem znatelnější než-li u pejska, který je zvyklý být uvnitř. A to z jednoduchého důvodu.„Domácí“ hafani mají uvnitř celý rok zhruba stejnou teplotu, a proto nemají potřebu měnit srst. Oproti tomu„venkovní“ chlupáči se musí připravit na nadcházející zimu, a proto mění odlehčenou letní srst za pořádnou zimní, která je zahřeje.
Záleží na plemeni
Ano, nyní byste mohli namítat, že přesrsťování u vašeho hafana vypadá jinak. Záleží totiž i na plemeni. Ne každá rasa líná stejně. U dlouhosrstých plemen je línání výrazné celý rok, zatímco například u kudrnatých miláčků ho téměř nezpozorujete. Ale nenechte se zmást krátkosrstými psími přáteli. I oni totiž línají. Třeba francouzský buldoček nebo mopsík líná celý rok, žije-li v bytě.
Můžu ovlivnit línání?
Když vidíte chomáče chlupů válející se nejen v rozích místnosti, ale i všude po podlaze, tak si možná kladete tuto otázku. Odpověď na ni zní ne. Psí línání nijak ovlivnit nemůžete. Srst totiž pejskům slouží jako přirozená ochrana pokožky před zimou, teplem, deštěm či jinými nežádoucími vlivy. Kvalita srsti nám většinou zároveň napoví, zda je hafan v dobré kondici. Línání sice nemůžete nijak zastavit, ale můžete pejskovi v tomto období ulevit a s přesrsťováním mu pomoci. Jak?
Pravidelným kartáčováním
Když pes líná, znamená to, že se zbavuje staré, odumřelé srsti, kterou nahrazuje nová. Stará srst mu sama postupně odpadává, ale občas se pejsci snaží urychlit přeměnu srsti oklepáváním nebo třením o koberec či nábytek. Vy můžete přiložit ruku k dílu a ulevit jak svému chlupáčovi, tak svému nábytku. Zařaďte do jeho denní rutiny pravidelné kartáčování. Odumřelé srsti se zbaví rychleji a převážně jen v místě, kde ho budete kartáčovat. Zároveň tím docílíte kvalitnější nové srsti. Naše doporučení? V době línání kartáčujte pejska alespoň 3x týdně. Ale žádné frk frk a je to. Dejte si pořádně záležet.
Kvalitní stravou
Kvalita krmivo se do psí srsti propisuje celoročně. Má-li váš psík kvalitní granule, jeho srst bývá hladší a lesklejší. Ovšem v době přesrsťování je kvalitní krmivo mnohem důležitější, než jste si možná mysleli. Ztráta odumřelé srsti a růst nové jsou pro pejsky ne úplně lehkým procesem. Aby nová srst narostla kvalitní, doporučujeme krmit pejska granulemi s vysokým obsahem masa. Alespoň v tomto období, nechcete-li za kvalitní granule pro psy platit celý rok. Vhod by mu mohly přijít granulky animALL, které jsou přírodní, za studena lisované, a tím pádem pejskovi předají mnohem více živin než klasické tepelně upravované granule. Jestliže psímu trávení nechcete způsobovat šok sezónní změnou granulí, přidejte mu do těch stávajících alespoň nějaký doplněk stravy, který podpoří kvalitu srsti. Za nás můžeme doporučit například za studena lisovaný či klasický lososový olej, dále lněný olej nebo konopný olej.